Serwis opon Częstochowa. Jak dbać o opony zimowe?

Serwis Opon Częstochowa – Zapisz się na wymianę opon!
Temperatury spadają, odczuwalne są już lekkie przymrozki. Tym, którzy nie zmienili jeszcze opon, przypominamy, że czasu zostało jak na lekarstwo. Opony, które wkrótce zostaną założone w Twoim samochodzie lub już stały się elementem jego wyposażenia, to zupełnie inny rodzaj ogumienia niż jego letnia postać. Opony zimowe charakteryzują się innym składem gumy, a także odmiennym układem nacięć bieżnika, których zadaniem jest zapewnienie Ci bezpiecznej jazdy w zimowych warunkach. Jak dbać o opony zimowe, aby spełniały one swoją funkcję w czasie tej pory roku?

Po pierwsze sprawdzaj ciśnienie w oponach

W trakcie jazdy opony nieustannie pracują. Elastyczna guma, odkształcając się, doskonale dostosowuje się do nawierzchni, zapewniając komfort jazdy. Jak się pewnie domyślasz, zimą opony ulegają szybszemu zużyciu, poprzez pracę w śniegu, na lodzie i gołoledzi. Spadające ciśnienie w oponach, których wskaźnik pokazuje wartości poniżej zaleceń producenta, powoduje bardziej intensywną eksploatację opon i tym samy szybsze ich zużycie. Ciekawostką jest też to, że wtedy także spalanie w naszym samochodzie wzrasta.

Optymalnym rozwiązaniem w przypadku utrzymania prawidłowych wartości ciśnienia w oponach, jest jego kontrola. Systematyczne sprawdzanie ciśnienia, odbywające się raz na dwa tygodnie, zdecydowanie pozwoli na utrzymanie go we właściwych wartościach. Gdzie znaleźć informację o idealnej wartości ciśnienia opon w Twoim samochodzie? W instrukcji obsługi pojazdu lub można uzyskać tę informację u producenta.

Po drugie zadbaj o geometrię zawieszenia i prawidłowe wyważenie kół

Geometria zawieszenia odpowiada za prawidłowe położenie i ruch koła w czasie jazdy. Ustawienie zawieszenia, w którym wyróżniamy: zbieżność kół, kąt ich pochylenia, kąt wyprzedzenia zwrotnicy odpowiadają za przenoszenie siły pomiędzy oponami a podłożem. Gdy wartości te są zachwiane, jazda samochodem może być skrajnie niebezpieczna. Odczuwalne wówczas w prowadzeniu jest ściąganie samochodu na jedną ze stron, szybsze zużycie opon, nadmierne obciążenie zawieszenia i słaba przyczepność opon do podłoża.

Natomiast wyważenie kół polega na rozłożeniu odpowiedniej masy na każdą oś samochodu. Gdy poziomy te nie są odpowiednie, dochodzi do nierównomiernego zużycia opon. Konsekwencją takich działań są odczuwalne drgania na kierownicy, a nawet na całej karoserii. Dodatkowo same opony dostają w kość, a także amortyzatory i drążki kierownicze. Nie wspominając o dłuższej drodze hamowania, która wpływa na bezpieczeństwo jazdy tym bardziej w warunkach zimowych.

Prawidłowe wyważenie kół, a także usuniecie usterek związanych z nieprawidłową geometrią zawieszenia to podstawa w zachowaniu nienagannych właściwości opon zimowych i uniknięcie kosztownych napraw.

Po trzecie odpowiednio przechowuj opony

Twoje opony bez felg leżą w piwnicy ułożone w stosie, jedna na drugiej? Jak już wspominaliśmy, opona zrobiona jest z elastycznej gumy. Na każdą oponę leżącą pod tą poprzednią działa siła nacisku, która powoduje odkształcanie się gumy. Deformacja opony może spowodować także jej pęknięcie, skutkujące koniecznością zakupu nowej opony.

Również światło słoneczne i kontakt z mieszankami olejopochodnymi negatywnie wpływają na jakość i trwałość opon. Światło słoneczne powoduje powstawanie mikropęknięć na ogumieniu, z kolei mieszanki olejopochodne sprawiają, że guma staje się miękka i opona nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany.

Opony powinny być przechowywane w suchym miejscu i w pokojowej temperaturze. Te założone na felgach najlepiej, aby znalazły swoje miejsce na stojakach. Jeśli nie masz takiej możliwości, połóż je w pozycji poziomej, nakładając jedną na drugą. Z kolei opony bez felg powinny być ułożone pionowo, stykając się ze sobą. Należy także pamiętać, aby obrócić opony co jakiś czas, aby równomiernie one pracowały.

Znakomitym pomysłem jest także oddanie ogumienia do przechowalni opon. Fachowcy pracujący w takim miejscu doskonale wiedzą, jak powinno wyglądać przechowanie opon bez felg oraz tych osadzonych na felgach.

Po czwarte wybieraj kompleksowy serwis opon

Profesjonalny serwis opon na pewno okaże się pomocny w dbaniu o ogumienie Twojego samochodu. Nie tylko zajmą się oni wymianą opon na sezon zimowy. Obsługa serwisu opon pomoże Ci dobrać odpowiednie ogumienie do Twojego pojazdu i zajmą się naprawą drobnych uszkodzeń opon. Ważne jest też to, że w takim miejscu zostanie sprawdzona geometria zawieszenia Twojego samochodu, opony zostaną prawidłowo wyważone oraz będą ustawione w nich idealne wartości ciśnienia.

Życzymy Wam bezpiecznej i szerokiej drogi! Pamiętajcie o niezwlekaniu z wymianą opon.

Udostępnij