Serwis klimatyzacji samochodowej Częstochowa. O czym warto pamietać?

Każdego roku gościmy w naszym warsztacie klientów, którzy są świadomi konieczności wykonania serwisu klimatyzacji i wykonują jej przegląd regularnie. Są też tacy, którzy budzą się dopiero wtedy, gdy układ klimatyzacji okazuje się niemal pozbawiony czynnika chłodniczego i nie mówimy tu o awariach systemu. Jaka powinna być częstotliwość serwisu klimatyzacji i dlaczego jest to tak ważne?

Jak jest zbudowany układ klimatyzacji i jakie są możliwe jego awarie?

Elementami wchodzącymi w skład układu klimatyzacji są: kompresor, skraplacz, osuszacz, zawór rozprężny, parownik klimatyzacji. Kompresor sprzęga powietrze do wysokiego ciśnienia, wywołując jego obieg w zamkniętym układzie i przekazując go do skraplacza. Skraplacz to nic innego jak chłodnica klimatyzacji, która znajduje się obok standardowej chłodnicy. To tu gaz zamienia się w ciecz poprzez schłodzenie pędu powietrza. Kolejno schłodzona ciecz trafia do filtra- osuszacza. W tym miejscu eliminowany jest nadmiar wilgoci, mogący działać negatywnie na metalowe części w układzie. Teraz osuszone i schłodzone powietrze trafia do zaworu rozprężnego, jaki zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego, zamieniając go w gaz i znów go ochładzając. Ostatnim przystankiem gazu jest parownik, którego zadaniem jest pompowanie czynnika chłodzące do kabiny samochodu. Chłodne powietrze przez nawiewy trafia do wnętrza pojazdu, natomiast reszta wody odprowadzana jest za pomocą rurki pod samochód. Takie zjawisko widoczne jest jako mokra plama pod podwoziem i jest prawidłowym objawem, choć często mylony jest z wyciekiem innych płynów.

Przyczyny awarii układu klimatyzacji

Gd klimatyzacja w samochodzie odmawia posłuszeństwa, często dochodzi do nagłych awarii, podczas których uszkodzeniu ulega kompresor, sprzęgło, pasek wieloklinowy lub zbyt mała ilość czynnika chłodniczego, skutkująca nieszczelnością układu klimatyzacji. Mniej spotykanymi awariami są: uszkodzenie łożyska kompresora, zapchany filtr kabinowy, awaria panelu sterowania klimatyzacją, czy też uszkodzony skraplacz.

Przegląd klimatyzacji Częstochowa. Jak często należy wykonywać serwis klimatyzacji?

Co najmniej raz w roku należy sprawdzić układ klimatyzacji. W tym celu najlepiej oddać samochód do profesjonalnego serwisy klimatyzacji samochodowej, który nie tylko przejrzy cały układ, ale także od razu zajmie się usterkami układu. Wiele osób nie jest świadomych, co drzemie w zaniedbanej klimatyzacji samochodowej. Otóż w nawiewach, a konkretniej przy parowniku, gdzie odprowadzana jest woda, mnożą się niezliczane ilości grzybów, bakterii i wirusów. Wywołują one silne alergie, choroby układu oddechowego, a także groźne powikłania. Dlatego czyszczenie klimatyzacji to podstawa jej użytkowania.

Co wykonywane jest w czasie serwisu klimy?

Podczas wizyty u fachowców przejrzany zostanie cały układ klimatyzacji. Od kompresora po nawiewy i elektronikę, sprawdzony zostanie każdy element układu klimatyzacji. Zbadana zostanie także temperatura chłodzenia. Gdy serwis nie wykryje nieprawidłowości, nastąpi czyszczenie układu klimatyzacji, jego odgrzybienie ozonem, ultradźwiękami lub poprzez płukanie parownika. Kolejno zostanie wymieniony filtr kabinowy i układ zostanie napełniony czynnikiem chłodniczym.

Dbaj o klimatyzację w swoim samochodzie

Bez względu na porę roku i temperaturę na zewnątrz należy użytkować klimatyzację w samochodzie. Przyjmuje się, że absolutnym minimum, jest włączanie klimatyzacji raz w tygodniu na 20 min. Dlaczego? Otóż w trakcie przedostawania się czynnika chłodniczego do poszczególnych elementów układu, sprężarka smarowana jest olejem. Nieużytkowanie klimatyzacji przez dłuższy czas powoduje uszkodzenie wspomnianej sprężarki klimatyzacji, co wiąże się często również z innymi naprawami. Regularne włączanie klimatyzacji sprawia, że cały układ pracuje prawidłowo. Warto wspomnieć także, że dzięki temu we wnętrzu samochodu nie mnożą się wspomniane patogeny, wilgoć zostaje odprowadzona, a Ty zyskujesz na zdrowiu. Przyjedź do naszego profesjonalnego warsztatu i zadbaj o klimatyzację w swoim samochodzie.

Klimatyzacja samochodowa Częstochowa, serwis i odgrzybianie klimatyzacji samochodowej Częstochowa.

Udostępnij