Przegląd samochodu. O czym warto pamiętać?

Gdy mamy na myśli przegląd samochodu nie mówimy tu tylko o okresowym technicznym przeglądzie. Każdy samochód co jakiś czas powinien być sprawdzany przez doświadczony warsztat po to, aby możliwe szybko zapobiec późniejszym kosztownym naprawom.

“W moim samochodzie nic się nie dzieje.” Wiele razy słyszymy takie stwierdzenie. Natomiast gdy pojazd zostanie przez nas szczegółowo zbadany, okazuje się, że na łączeniu skrzyni biegów i silnika pojawił się mikrowyciek, który zaniedbany może skutkować koniecznością wyjęcia całego silnika.

Okresowe badanaie techniczne pojazdu. Co jest sprawdzane w samochodzie?

Okresowe badanie techniczne pojazdu to kontrola stanu technicznego pojazdu, która jest przeprowadzana w celu sprawdzenia, czy pojazd jest bezpieczny dla ruchu drogowego. Badanie jest przeprowadzane przez Stację Kontroli Pojazdów (SKP) i jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Celem okresowego badania technicznego pojazdu jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowego, a także ochrona zdrowia i życia osób przebywających w pojeździe.

Okresowe badanie techniczne pojazdu obejmuje sprawdzenie następujących elementów:

  • Stan techniczny podzespołów i układów pojazdu, w tym układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, wydechowego, elektrycznego, oświetlenia i wyposażenia obowiązkowego
  • Stan karoserii i nadwozia
  • Stan kół i opon

Badanie te jest ważne przez 12 miesięcy. Po upływie tego okresu pojazd musi zostać ponownie poddany badaniu. Należy pamiętać, że jeśli podczas badania technicznego zostaną stwierdzone usterki, które uniemożliwiają dopuszczenie pojazdu do ruchu, właściciel pojazdu musi usunąć je w terminie 30 dni. W przypadku nieusunięcia usterek pojazd nie może być dopuszczony do ruchu.

Koszt okresowego badania technicznego pojazdu jest uzależniony od rodzaju pojazdu i stacji diagnostycznej. Średni koszt badania dla samochodu osobowego to około 100 zł.

Sprawdzenie samochodu w serwisie. Przegląd pojazdu

Przegląd samochodu w serwisie to kontrola stanu technicznego pojazdu, która jest przeprowadzana w celu sprawdzenia, czy pojazd jest sprawny i bezpieczny do dalszej eksploatacji. Przegląd jest przeprowadzany przez mechanika samochodowego i może obejmować różne czynności, w zależności od producenta pojazdu, modelu i przebiegu.

Celem przeglądu samochodu w serwisie jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom, uniknięcie stworzenia zagrożeń dla innych uczestników ruchu drogowego, niedoprowadzenie do powstania poważnych awarii w podzespołach, a także ochrona środowiska wynikająca z możliwości wycieków płynów eksploatacyjnych.

Przegląd samochodu w serwisie obejmuje zazwyczaj następujące czynności:

  • Sprawdzenie stanu technicznego podzespołów i układów pojazdu, w tym układu hamulcowego, kierowniczego, zawieszenia, wydechowego, elektrycznego, oświetlenia i wyposażenia obowiązkowego,
  • Sprawdzenie stanu karoserii i nadwozia,
  • Sprawdzenie stanu kół i opon,
  • Sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, płynu chłodniczego, płynu hamulcowego i innych płynów eksploatacyjnych,
  • Wymiana filtrów, w tym filtra oleju, filtra powietrza i filtra kabinowego,
  • Drobne naprawy i regulacje.

Przegląd samochodu w serwisie powinien być wykonywany regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. W przypadku większości samochodów osobowych zaleca się wykonywanie przeglądu co 12 miesięcy lub co 15 000 kilometrów.

Jaka jest różnica między przeglądem, a badaniem technicznym pojazdu?

Główną różnicą między przeglądem samochodu, wykonaniem badania technicznego pojazdu jest konieczność ich wykonywania. Bez ważnego badania technicznego pojazdu, samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu drogowego. Dlatego obowiązkowe jest wykonywanie go raz w roku. Z kolei przegląd samochodu w serwisie o ile ten nie pozostaje na gwarancji producenta, jest nieobowiązkowy. To Twoja wola, czy będziesz regularnie sprawdzał stan techniczny samochodu i jego podzespołów, czy zrobisz to wtedy, gdy zauważysz nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu.

Również częstotliwość przeglądów jest tu kluczowa, ponieważ badanie techniczne musi być wykonane raz na 12 miesięcy, a przegląd co 15 tys. kilometrów lub raz do roku. Na pewno różnicę da się zauważyć także w cenie tych usług. Przegląd Serwisowy na pewno będzie droższy, ponieważ sprawdzeniu podlega cały samochód i wszystkiego jego podzespoły.

Jak wybrać dobry serwis samochodowy?

Nie ulega wątpliwości, że ważne jest tu sprawdzenie opinii klientów na temat danego serwisu. Również polecenie serwisu przez najbliższe osoby na pewno będzie wzbudzało zaufanie tego miejsca. Ważna jest też także rozmowa z obsługą serwisu. Profesjonalny warsztat taki jak nasz chętnie odpowie na każde pytania i zadba o potrzeby przyszłych klientów. Kwalifikacje, które zdobyli nasi pracownicy, a także nasze nowocześnie wyposażone stanowiska to gwarancja fachowych przeglądów samochodów każdej marki.

Zadbaj o swój samochód z BlachLak. Regularne przeglądy samochodu w fachowym serwisie to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa i niezawodności pojazdu.

Udostępnij