Większość użytkowników samochodów traktuje je jako zwykły środek transportu. Nie mają dla nich znaczenia wartości sentymentalne, nie marzą oni o danym modelu samochodu i absolutnie nie zwracają uwagi na kolor pojazdu, czy strukturę lakieru. Jednak jest też spore grono osób, które każdego dnia podziwia swój samochód i nieustannie chce go ulepszać, aby ten wyróżniał się z tłumu przeciętniaków. Idealnym sposobem na modyfikację wyglądu Twojego samochodu jest zmiana koloru jego karoserii lub nadanie jej świeżego wyglądu, z odrobiną oryginalności. Tym bardziej że zbliżają się Święta i jest to idealny czas na spełnianie życzeń. 🙂
Ubytki w lakierze, karoseria nadszarpnięta korozją? Nie ma nic lepszego, niż nowy lakier
Jeśli nadszedł czas na zmiany w wyglądzie Twojego samochodu, zapewne nie jest to najnowszy model Maserati, który właśnie opuścił fabrykę. Niewątpliwie jest to model, który jest już z Tobą jakiś czas lub taki, który został kupiony jako używany.
Lakier, który od nowości jest na samochodzie z czasem traci blask, pojawiają się na nim zarysowania i efekt wizualny odbiega od ideału. Z czasem także związki lakieru pod wpływem naszych warunków atmosferycznych utleniają się, powodując korodowanie karoserii. Wtedy jedynym sposobem na pozbycie się rdzy i głębszych zarysowań jest lakierowanie samochodu.
Lakierowaniu można poddać także poszczególne elementy karoserii. Gdy Twoja maska ma odpryski po drobnych kamieniach lub ktoś serdeczny uderzył w Twoje drzwi przy wysiadaniu, wtedy wystarczy oddać samochód do warsztatu blacharsko-lakierniczego i poprosić o polakierowanie właśnie tych części samochodu. Fachowcy dobiorą idealny odcień lakieru do Twojej karoserii, a Ty zyskasz jej nieskazitelny wygląd.
Rodzaje lakierów samochodowych
Przy wyborze lakieru możliwości kolorystyczne i strukturalne są praktycznie nieograniczone. Twój lakier może mieć dowolny odcień, a jego wykończenie może być metaliczne, matowe, perłowe lub specjalne (kameleon, opal, holograf, candy lub fluorescencyjny).
W kwestii składu lakieru możemy wyróżnić lakier akrylowy, alkidowy, melaminowo-alkidowy i ten na bazie wody. Lakier akrylowy jest najczęściej stosowany w lakiernictwie samochodowym. Jest on niezwykle odporny na działanie czynników atmosferycznych i za jego pomocą na powierzchni karoserii moża uzyskać niepowtarzalny połysk, dzięki czemu nie ma konieczności nakładania dodatkowego lakieru.
Z kolei lakier alkidowy jest również uważany za trwały i pozwala on uzyskać zadowalające efekty. Jego minusem jest konieczność nakładania kilku warstw. Natomiast lakier melaminowo-alkidowy po wyschnięciu cechuje wysoka odporność, tworząca mocną powłokę. Jednak aby ten lakier spełniał swoją funkcję, konieczny jest odpowiedni proces jego suszenia. Lakier melaminowo-alkidowy musi schnąć w temperaturze 130 stopni przez 30 min. Właśnie wtedy zawarta w nim żywica działa jak utwardzacz.
Ostatni rodzaj lakieru to ten na bazie wody. Jest on najczęściej używany przez naszych specjalistów lakiernictwa. Lakier na bazie wody nie zawiera rozpuszczalników, a więc jest ekologiczny. Można go nakładać na stary lakier, ma idealną siłę krycia i jest łatwy w aplikacji.
Jak przebiega lakierowanie samochodu?
Pierwszym etapem są oględziny oraz wycena materiału i nakładu pracy. Po Twojej akceptacji przystępujemy do demontażu elementów karoserii. Następnie przygotowujemy je do aplikacji, dokładnie myjąc każdy element i odtłuszczając go. Kolejno w zależności od użytego lakieru szlifujemy warstwy starego lakieru, a później zabezpieczamy wszystkie elementy, które nie będą lakierowane. Teraz nakładamy bazę pod lakier, a później nanosimy wybrany kolor lakieru. Ostatnim etapem jest polerowanie lakieru lub w przypadku uzyskania matowego efektu- pokrycie koloru matowym lakierem.
Czy lakierowanie całego samochodu jest drogie?
Zapewne przeszukałeś już całą wyszukiwarkę w poszukiwaniu ceny lakierowania samochodu, ale nie znalazłeś jednoznacznej odpowiedzi. Otóż proces ten zależy od wielu czynników. Przede wszystkim istotne są tu elementy, które będą lakierowane. Im większa powierzchnia, tym usługa będzie droższa. Kolejną kwestią jest dobór odpowiedniego lakieru i wybranego efektu końcowego. Jeśli te składowe będą skomplikowne i trudniejsze w wykonaniu, również cena lakierowania samochodu wzrośnie. Usługi lakiernicze to niezwykle precyzyjna i czasochłonna praca. Dlatego przy wyborze odpowiedniego warsztatu blacharsko-lakierniczego kieruj się doświadczeniem i wiedzą osób tam pracujących, a na pewno będziesz zadowolony z wykonanej usługi lakierowania samochodu.